Edit Content

Jak pomóc dziecku wybrać studia?

Spis treści artykułu

Wybór studiów to niezmiernie ważna decyzja, która wpływa na późniejsze życie młodego człowieka – rozwój jego pasji, kariery zawodowej i innych obszarów egzystencji. Warto zatem odpowiedzialnie wesprzeć nastolatka, by znalazł swoją indywidualną ścieżkę. Dla wszystkich rodziców, którzy zastanawiają się, jak pomóc dziecku wybrać studia, poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek.

Jeśli zatem chcesz wiedzieć, jak mądrze wspierać oraz co zrobić, by młody człowiek łatwiej podjął decyzję o wyborze studiów, koniecznie przeczytaj dzisiejszy tekst.

Napisz do nas!

Jak pomóc dziecku wybrać studia – wsparcie, a nie wyręczanie w podejmowaniu decyzji

Na samym początku warto przypomnieć, że młody człowiek na progu życia powinien móc sam decydować o sobie. Rodzice powinni służyć wsparciem, a nie wybierać kierunków studiów za nastolatka. Realizowanie przez potomstwo ambicji opiekunów zazwyczaj prowadzi do frustracji i tłamsi talenty dziecka, utrudniając mu samorealizację.

Rodzice mogą doradzać, pokazywać zalety i wady różnych kierunków studiów. To wszystko da się osiągnąć na drodze rozmowy i wspólnej analizy. Bliska relacja dodatkowo daje młodym ludziom poczucie wsparcia i bezpieczeństwa.

 

Jak pomóc dziecku wybrać studia 2

 

Czym się kierować przy wyborze studiów – jak pomóc dziecku wybrać studia?

Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się kierunek studiów. Podstawą są oczywiście indywidualne pasje i zainteresowania nastolatka. Zwiększa to bowiem szansę na osiągnięcie satysfakcji z późniejszej pracy zawodowej.

Równocześnie nie można zapominać o zapotrzebowaniu i prognozach rynkowych w kwestii miejsc pracy. To kluczowe wytyczne, pozwalające wybrać przyszłościowy kierunek, a co za tym idzie łatwiej znaleźć zatrudnienie po ukończeniu edukacji na wyższej uczelni.

Należy oczywiście brać pod uwagę indywidualne preferencje i zdolności nastolatka, by mógł on rozwijać się w danej dziedzinie. Jak określić predyspozycje? Czasami wystarcza do tego rozmowa rodziców z dzieckiem. Innym razem przydaje się dodatkowa pomoc.

 

Więcej informacji o teście The Bridge Career®  dla dzieci znajdziesz tutaj.

 

Dodatkowe wsparcie – jak pomóc dziecku wybrać studia?

Młodzi ludzie nie zawsze mają ściśle określone pomysły na życie. Niekiedy potrzebują obiektywnej oceny profesjonalisty, który pomoże im sprecyzować zainteresowania, zdolności i kwalifikacje.

Taką pomocą służą choćby psychologowie i doradcy zawodowi, wykorzystujący praktyczne testy zdolności, czyli narzędzia psychologiczne, pozwalające na określenie najmocniejszych stron młodego człowieka. A to znacząco ułatwia wybór odpowiedniej dziedziny i kierunku studiów, zgodnych z możliwościami nastolatka.

Coraz częściej takie testy można wykonać również w domowym zaciszu. Wystarczy tylko skorzystać z narzędzi oferowanych przez Bridge Personality.

The Bridge Career® – skuteczny i profesjonalny test zainteresowań

Test Bridge Personality to rzetelne i praktyczne narzędzie. Dzięki niemu da się określić mocne strony, zdolności i predyspozycje młodego człowieka do wybrania konkretnych kierunków studiów. Rozwiązanie pomaga ustalić preferencje (w wielu obszarach, w tym: społecznych, przedsiębiorczych, realistycznych, artystycznych, badawczych, konwencjonalnych), zadania, potrzebne umiejętności i wartości, niezbędne do osiągnięcia sukcesu w danej dziedzinie.

Co da się określić z pomocą testu? Daje on konkretną wiedzę na temat:

  • zachowania nastolatka (na ile uczciwie i konsekwentnie wypełnił test),
  • ogólnych preferencji odnośnie pracy (sześć ogólnych preferencji),
  • specyficznych obszarów zainteresowań (najważniejsze zainteresowania wyszczególnione w modelu RIASEC),
  • zawodu (preferencje zawodowe),
  • zabezpieczenia kariery (połączenie modelu RIASEC i 8 zabezpieczeń kariery),
  • preferencji dla sytuacji zawodowej (preferencje odnośnie stylu pracy).

Przy pomocy tego narzędzia psychologicznego da się zatem określić najważniejsze predyspozycje zawodowe i intelektualne, a także umiejętności miękkie, przydatne w przypadku wykonywania konkretnych zawodów.

Wyniki są przedstawiane w formie czytelnych wykresów i tabel, pokazujących w punktach, w czym dana osoba jest najmocniejsza, a które obszary nie zaliczają się do jej kluczowych umiejętności.

 

Testy The Bridge Career® – jak pomóc dziecku wybrać studia?

Nie każdy młody człowiek wie, co chce robić w życiu. Niekiedy potrzebuje dodatkowego wsparcia, które pomoże mu poznać mocne strony, by wybrać właściwy kierunek studiów, zgodny z konkretnymi talentami i umiejętnościami.

Co możesz zrobić? Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i pomagaj mu, na ile to możliwe, również w kwestii dalszej ścieżki edukacyjnej. Zawsze jednak pozostawiaj nastolatkowi ostateczną decyzję, opartą na świadomości własnych pasji, zainteresowań i mocnych stron.

Jeśli chcesz odpowiedzialnie wesprzeć swoje dziecko, by podjęło przemyślaną decyzję w kwestii drogi edukacyjnej i kariery profesjonalnej, daj mu do wypełnienia nasz test The Bridge Career®. To prosty sposób na poznanie najważniejszych talentów nastolatka. Już po kilkudziesięciu minutach otrzyma on precyzyjny raport, pokazujący, jakie są jego najmocniejsze strony oraz w jakim kierunku powinien podążać, by odnieść w życiu prywatnym i zawodowym prawdziwy sukces. To szansa na szczęście Twojego dziecka oraz prawdziwą dumę odpowiedzialnych rodziców.

 

Więcej informacji o teście The Bridge Career® dla dzieci znajdziesz tutaj.

 

Pobierz przykładowy raport

Na podany adres e-mail otrzymasz przykładowy, pełny raport naszej analizy The Bridge Personality®.

Dodaj komentarz