Edit Content

Kotwice Scheina – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Spis treści artykułu

kotwice scheina 2

Stając przed wyborem kierunku studiów, czy ścieżki kariery zawodowej zawsze mamy dylemat, czy wybory, które podejmiemy, będą słuszne. Jak wybrać dobrze? Co, jeśli wybierzemy źle? Skąd wiedzieć, jaki wybór jest odpowiedni? Kotwice Scheina rozjaśniają pewne aspekty dotyczące kariery, dlatego dzisiaj opowiemy Wam o nich słów kilka.

 

Czym są Kotwice Scheina?

Kotwice Scheina to kwestionariusz określający drogę kariery zawodowe. Zachęca do refleksji na temat obszarów kompetencji, motywacji do pracy i systemu wartości. W Kotwicach Scheina opisane są różne cechy, a wypełnienie kwestionariusza ma służyć opisaniu kotwic kariery bez ich oceniania. The Bridge Career jest narzędziem, które pomoże w podjęciu wartościowych decyzji dotyczących przyszłej kariery i edukacji. Nie ma znaczenia czy osoba, która go wypełnia, jest jeszcze uczniem w szkole, czy jest na początku kariery lub w jej trakcie. The Bridge Career pozwoli wzbogacić się o informacje na temat możliwości wyboru kariery podobnie do możliwości jakie oferują Kotwice Scheina. Narzędzie pomoże w wyborze kursu, następnego kroku w swojej karierze oraz dostarczy wskazówek rozwoju zawodowego. Podczas czytania raportu, trzeba pamiętać o tym, że The Bridge Career jest kwestionariuszem, który mierzy zainteresowania, a nie umiejętności lub inteligencję. Czytając raport, powinno się mieć na uwadze, że kariera nie jest oparta tylko na jednej decyzji, lecz na wielu decyzjach, które podejmujemy w swoim życiu.

 

Napisz do nas!

Kotwice Scheina – z czym się kojarzą?

W kontekście wartości, jakimi się kierujemy oraz motywacji do wyboru określonej ścieżki kariery, jako rodzice wiemy, że poczucie własnej wartości jest kluczowe do osiągnięcia czegokolwiek w życiu. To szeroki temat, który obejmuje wiele aspektów:

  • Przekonanie o własnej wartości
  • Samoocena
  • Szacunek do samego siebie
  • Wiara we własne możliwości
  • Obraz samego siebie
  • Realizacja potencjału

 

Kiedy czujemy się wartościowymi osobami, dokonujemy konstruktywnych wyborów. A kiedy czujemy się nic niewarci, dokonujemy wyborów, które nas ograniczają i nie rozwijają. Twoje dziecko potrzebuje konstruktywnej informacji zwrotnej. Ale czy tylko Twoje dziecko? Nie tylko. Wszyscy jej potrzebujemy. W tym miejscu pojawia się związek z kotwicą, czyli czymś, co jest mocne i stabilne, służące do zaczepienia się o dno, aby na tym zbudować dalszą motywację do działania lub wykonania jakiegoś manewru w naszym życiu. The Bridge Career jest takim narzędziem, które może nam pomóc wyznaczyć drogę, w którym kierunku wyznaczyć swój cel. Wszyscy mamy wyobrażenie o tym, jak się widzimy w roli kierowcy, strażaka czy prawnika. Jak powinniśmy się ubrać, czy zachować. Każdy z nas nosi w sobie nieskończoną liczbę obrazów samego siebie we wszelkich możliwych dziedzinach. Pojawia się więc pytanie, czy ten obraz jest zgodny z nami i czy chcemy taką ścieżkę obrać.

Nasz obraz samego siebie to nasz dialog wewnętrzny i zdanie na własny temat. To nasza samoocena i z czasem poczucie własnej wartości. Adekwatny i zdrowy obraz własnej wartości tworzymy wtedy, gdy krytykę uważamy za informację zwrotną a próby innych osób, które chcą pomniejszyć nasze osiągnięcia, potrafimy zignorować. Co nas nakręca do działania, do podążania naprzód? Co sprawia, że chce nam się każdego ranka wstać z łóżka?  Wg. psychologa Edgara Scheina każdy z nas ma tzw. „kotwice” – kluczowe wartości, które wpływają na naszą motywację. Jeżeli uważamy się za osoby wartościowe i posiadamy wiedzę, to właśnie taką twarz pokazujemy na zewnątrz, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Kotwice Scheina – jak zadbać o swoją karierę?

The Bridge Career zapewnia wgląd w preferencje dotyczące sytuacji zawodowej, konkretnej pracy i zabezpieczeń naszej kariery. Wyjaśnia również, w jakim środowisku kandydaci będą dobrze lub gorzej funkcjonować.

The Bridge Career jest kwestionariuszem, który mierzy zainteresowania, a nie umiejętności lub inteligencję. Podczas czytania raportu The Bridge Career, powinno się także mieć na uwadze, że kariera nie jest oparta tylko na jednej decyzji, lecz na wielu decyzjach, które podejmujemy w swoim życiu.

Niemniej jednak warto skorzystać z narzędzia, jakim jest Bridge Career, zwłaszcza gdy stoimy przed wyborem naszej drogi zawodowej lub chcemy dokonać jakiejś zmiany i wybrać dla siebie kierunek swojej ścieżki kariery.

 

Więcej informacji o teście The Bridge Career®  znajdziesz tutaj.

 

Pobierz przykładowy raport

Na podany adres e-mail otrzymasz przykładowy, pełny raport naszej analizy The Bridge Personality®.

Dodaj komentarz