Edit Content

Naturalne talenty – gdy odkryjemy swoje predyspozycje możemy wspiąć się wysoko

Spis treści artykułu

Każdy z nas ma naturalne talenty, ale nie każdy działa i pracuje zgodnie z nimi. Wtedy w naszym życiu pojawiają się frustracje i niezadowolenie, a sukces okupiony jest ciężką pracą i ogromnym stresem, może nawet wypaleniem zawodowym. Kiedy odkryjemy nasze naturalne talenty, wzrasta nasze zadowolenie i efektywność, a stres i napięcie maleje.  

Napisz do nas!

Naturalne talenty – jak je odkryć? Czy to w ogóle możliwe?

Talent, czyli zbiór predyspozycji warunkujący wyższe bądź niższe zdolności do wykonywania określonych czynności. Nie każdy jest świadomy swoich uzdolnień, gdyż wiele osób błędnie pojmuje pojęcie talentu, porównując je do pojęcia geniuszu. Test The Bridge Career pomoże nam w ich odkryciu i wybraniu ścieżki zawodowej, uwzględniając nasze predyspozycje osobowościowe, jak i to, co lubimy, szanujemy również w życiu prywatnym. Czy zawsze praca musi być okupiona ogromnym wysiłkiem i czy zawsze musimy być we wszystkim dobrzy? No nie. Osoby, które lubią pracę w ciszy i skupieniu nad liczbami i tabelkami, niekoniecznie będą dobrze czuły się, prowadząc szkolenia dla kilkunastu osób, występując publicznie przez kilka godzin. Czasami zadajemy sobie pytanie, czy to moja wymarzona praca? Czy jestem na właściwym miejscu, czy mój styl działania lub zarządzania jest ok? Do rozpoznania naturalnych predyspozycji służy właśnie test The Bridge Career, gdy zastanowimy się nad jego wynikami wcześniej, być może wybierzemy studia naszych marzeń, a później pracę, która będzie spełnieniem naszych marzeń i przyniesie wiele satysfakcji. Kilkanaście lat temu nie mieliśmy takich możliwości, posługiwaliśmy się naszą intuicją, radą lub nakazem naszych rodziców. Teraz możemy skorzystać z gotowych narzędzi, które ułatwią nam wybór:

Naturalne talenty a test The Bridge Career. 

The Bridge Career to test, w którym wyniki sklasyfikowano w sześciu określonych preferencjach modelu RIASEC. Obszary zainteresowań, w których osoba otrzymuje najwyższe wyniki, są obszarami, z których czerpiemy najwięcej motywacji i satysfakcji zawodowej, aby przybliżyć się do zabezpieczenia kariery, którą rozpoczynamy.

Model RIASEC – opracowany przez psychologa Johna L. Hollanda, to teoria karier i wyborów zawodowych oparta na typach psychologicznych natomiast Kotwice Kariery – model opracowany przez psychologa Edgara Scheina wskazujący osiem obszarów, w jakich można odnaleźć to, czego ludzie oczekują od pracy oraz ich główną kompetencję zawodową. Osiem zabezpieczeń kariery daje kombinację różnych wartości w odniesieniu preferencji pracy. Jeśli kluczowe wartości osoby wypełniającej test są ujęte w pracy i kursie, wtedy osoba ta ma większą szansę satysfakcji w swojej pracy lub wyborze kursu. Wartości, które są najważniejsze dla respondenta, można znaleźć w zabezpieczeniach kariery, w którym osoba uzyskała najwyższy wynik.

Naturalne talenty rozwijamy podczas naszego życia, dzięki wiedzy jaką zdobywamy, umiejętnościom ich wykorzystania podczas doświadczeń życiowych. Należy odpowiednio wykorzystać swój talent, szczególnie w młodym wieku. Młode osoby mają więcej energii i zapału, szybciej się uczą. Pomocą w rozwijaniu talentów są też bliscy, rodzina i przyjaciele, którzy motywują do działania i wspierają w rozwijaniu talentów.

Tworzymy wtedy właściwe uzasadnienie i wykorzystujemy naturalne talenty, nadajemy znaczenia działaniom, wzbudzamy motywację oraz satysfakcję do zwiększenia skuteczności. Osiągamy tak zwane „flow” w życiu i nie dość, że doświadczanie sprawia nam przyjemność to praca nie jest już pracą, tylko przyjemnością.

 

Intuicyjnie szukamy optymalnego dla siebie środowiska, miejsca, które wzmacnia naszą wewnętrzną motywację i pozwala nam się realizować. Im spójniejsze z naszym wewnętrznym światem jest środowisko, w którym żyjemy i pracujemy, tym chętniej realizujemy powierzone nam zadania. Na drodze zawodowej warto pamiętać, że mamy różne ścieżki prowadzące do własnego poczucia sensu: dla jednych to skaliste góry z wielkimi przepaściami i urwiskami, a dla innych słoneczne łąki lub niebezpieczna dżungla. Ważne jest, aby wybrać taką, która w danym momencie życia jest dla nas najlepsza, najlepiej pozwoli nam rozwinąć zdolności, naturalne talenty i drzemiący w nas potencjał.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o testach Bridge zajrzyj w dostępne na naszej stronie zakładki produktowe, ale także zwróć uwagę na naszego bloga!

Pobierz przykładowy raport

Na podany adres e-mail otrzymasz przykładowy, pełny raport naszej analizy The Bridge Personality®.

Dodaj komentarz