Edit Content

Jaki kierunek dla dziecka – dbanie o rozwój od najmłodszych lat

Spis treści artykułu

Jaki kierunek dla dziecka

Gdy młody człowiek staje przed dylematem odnośnie wyboru studiów, rodzice powinni być dla niego wsparciem. Należy jednak troszczyć się o pociechy w odpowiedzialny sposób, służąc radą i słuchając, a nie podejmując decyzje za dziecko. Warto wspólnie zastanowić się, jaki kierunek dla dziecka będzie najlepszy.

Jak pomóc dziecku w znalezieniu optymalnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej? Czym się kierować? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.

Jaki kierunek dla dziecka – różne talenty, różne ścieżki rozwoju

Dzieci od najmłodszych lat przejawiają mocno zróżnicowane talenty. Ich odpowiednie rozpoznanie i późniejsze rozwijanie to sposób na odpowiedzialne wspieranie potomka na drodze do dobrego życia.

Co istotne, rodzice oczywiście wpływają na nastolatka, nie powinni jednak podejmować za niego decyzji związanych ze ścieżką edukacyjną i zawodową. To młody człowiek musi sam zdecydować, czym chce się zajmować w życiu. Opiekunowie mogą oczywiście doradzać, pokazując na przykład zalety i wady konkretnego wyboru. Warto jednak pozwolić nastolatkowi na pójście za głosem wewnętrznych pasji i zainteresowań. Podporządkowanie się i realizowanie oczekiwań rodziców wbrew własnym zainteresowaniom, najczęściej prowadzi bowiem do frustracji i braku szczęścia w życiu prywatnym lub zawodowym.

 

Jaki kierunek dla dziecka – co zrobić, gdy dziecko nie może się zdecydować?

Co zrobić, gdy dziecko nie ma jasno sprecyzowanego planu na życie i nie wie, jaki kierunek będzie dla niego najlepszy?

Przede wszystkim warto rozmawiać z nastolatkiem. Bliska więź ułatwia doradzanie dziecku i daje mu poczucie wsparcia ze strony rodziców. Oprócz tego można rozważyć sięgnięcie po zewnętrzne wsparcie, by jak najlepiej określić predyspozycje młodego człowieka do konkretnej kariery.

 

Rozmowy z nauczycielami, psychologami i doradcami zawodowymi

 

Podstawą jest oczywiście rozmowa z nauczycielami, którzy na co dzień mają kontakt z nastolatkiem. Po kilku latach pracy z dzieckiem są oni w stanie sprecyzować mocne strony oraz zdolności do wykonywania danego zawodu.

Pomocą potrafi też służyć szkolny psycholog. Na podstawie rozmowy z nastolatkiem jest on bowiem w stanie określić predyspozycje do wykonywania konkretnych zawodów oraz umiejętności miękkie. W razie wątpliwości można skontaktować się również z doradcami zawodowymi w centrach doradztwa zawodowego, urzędach miasta lub w gabinetach psychologicznych. Takie osoby posiadają wiedzę i narzędzia do określenia potrzeb i możliwości młodego człowieka.

 

Jaki kierunek dla dziecka 2

 

Testy zainteresowań – rzetelne narzędzie psychologiczne

Innym rozwiązaniem, z którego można skorzystać w domowym zaciszu, są testy psychologiczne online, pokazujące spektrum zainteresowań nastolatka. Przy ich pomocy da się wyszczególnić mocne strony oraz talenty ucznia, by ułatwić mu podjęcie decyzji o wyborze konkretnego kierunku studiów.

Do tej kategorii narzędzi zalicza się choćby Bridge Personality, czyli test ułatwiający określenie predyspozycji, pasji i talentów młodego człowieka.

 

Więcej informacji o teście The Bridge Personality® Career dla dzieci znajdziesz tutaj.

 

Jaki kierunek dla dziecka – test Bridge Personality

Dobry test zainteresowań musi spełniać szereg cech, by można było go uznać za przydatne i wartościowe narzędzie psychologiczne, stanowiące wsparcie w wyborze kierunku studiów.

Mówimy w tym przypadku o kryteriach dobroci testu. Co to oznacza w praktyce? Test musi być przede wszystkim:

  • standaryzowany – o ujednoliconym procesie rozwiązywania testu dla wszystkich użytkowników (np. czas wykonania, konkretne zadania), co umożliwia jednolite obliczanie wyników.
  • obiektywny – daje takie same rezultaty przy analizie konkretnych wyników wykonanych przez różne osoby.
  • trafny – mierzy dokładnie te parametry, dla których został stworzony.
  • rzetelny – daje zgodność wyników i wyróżnia się niezawodnością narzędzia.

Taki właśnie jest test oferowany przez Bridge Personality, dzięki któremu młodzi ludzie mogą jasno określić swoje predyspozycje i zdolności oraz sprawdzić, jaka ścieżka edukacyjna będzie dla nich najlepsza.

 

Więcej informacji o teście The Bridge Personality® Career dla dzieci znajdziesz tutaj.

 

Jak rozwijać talenty dziecka – precyzyjne określenie pasji i zdolności

Co zrobić, by skorzystać z tego narzędzia? Wystarczy zakupić test za pośrednictwem strony: bridgepersonality.pl, a następnie zalogować się do platformy, na której wypełnia się formularz, składający się z 320 pytań, badających zdolności w rozmaitych obszarach, w tym: specyficznych zainteresowań, zabezpieczenia kariery, preferencji dla sytuacji zawodowej lub ogólnych preferencji odnośnie pracy.

Po wypełnieniu testu, otrzymuje się raport, określający dokładnie, w jakich obszarach nastolatek wykazuje się szczególnymi zdolnościami. Może to okazać się sporym wsparciem w wyborze odpowiedniego kierunku studiów oraz drogi dalszego rozwoju.

Test Bridge Personality nie wymaga spotkań z psychologami ani doradcami zawodowymi, by sprecyzować najważniejsze preferencje (realistyczne, badawcze, artystyczne, społeczne, przedsiębiorcze i konwencjonalne). Może zatem stanowić drogowskaz oraz punkt wyjścia do rozmów z młodym człowiekiem, jaki kierunek studiów będzie dla niego rozwiązaniem optymalnym, które przyniesie satysfakcję i spełnienie zawodowe w przyszłości.

Chcesz odpowiedzialnie wesprzeć Twoje dziecko przed podjęciem tej niezmiernie ważnej decyzji, wpływającej na jego całe późniejsze życie? Już dziś daj mu dostęp do narzędzia, które pomogło wielu uczniom w odkryciu pasji, talentów i predyspozycji.

Pobierz przykładowy raport

Na podany adres e-mail otrzymasz przykładowy, pełny raport naszej analizy The Bridge Personality®.

Dodaj komentarz