Edit Content

Zarządzanie karierą

Spis treści artykułu

Kariera – dlaczego każdy rozumie ją inaczej?

Tak naprawdę, to jak postrzegamy chęć zrobienia kariery i na ile  sami chcemy osiągnąć jak najwyższe stanowisko jest efektem naszej osobowości. Co ważne, dla osoby ambitnej nie zawsze celem kariery musi być szybki awans pionowy, pokonywanie kolejnych stopni w hierarchii organizacji. Dla osób o wysokiej decyzyjności napędem będzie chęć osiągnięcia jak największego wpływu na podejmowane decyzje i kierunek w którym zmierza firma. Dla pracowników, którzy lubią uczyć się nowych rzeczy będzie to ciągła chęć rozwoju i powiększania swoich kompetencji. Pamiętajmy więc, że jeśli ktoś w naszym mniemaniu jest tym złym „karierowiczem”, niekoniecznie musi nim być. Jego osobowość staje się dla niego naturalną windą na wyższe piętra drabinki zawodowej. Kto z nas by nie wsiadł?

 

Zarządzanie karierą: scenariusz idealny – kiedy praca jest hobby

Badania pokazują, że ponad 50% osób nie pracuje w swoim zawodzie. To zatrważające dane, gdyż taka sytuacja najczęściej prowadzi do frustracji, obniżenia pewności siebie, niższego poczucia własnej wartości i budowania o sobie negatywnych przekonań, np. „do niczego się nie nadaję”. Brak możliwości wykorzystania swojego potencjału jest wyniszczający. Z czego wynika taka sytuacja? Często jest tak, że dany pracownik posiada wiele talentów, ale żaden z nich nie wyróżnia się na tle innego, przez co trudno mu wybrać ten jeden właściwy i woli skupić się na wszystkich. Może być też tak, że ktoś bardzo zdolny osiąga sukcesy w większości ze swoich aktywności, przez co trudno wybrać mu tą jedną, konkretną drogę rozwoju. Dodatkowo, takie osoby mogą mniej wymagać od siebie gdyż większość działań przychodzi im z łatwością. We współpracy z innymi mogą się niecierpliwić, oczekując że wszyscy powinni działać tak jak oni. Postrzegają pracowników o innych predyspozycjach jako gorszych i mniej błyskotliwych. Praktyka pokazuje, że większość osób nie zna swoich talentów. Potwierdzają to badania informujące, że aż 8 na 10 osób nie wykorzystuje swoich silnych stron. To kluczowa przyczyna, dla której większość osób nie wykorzystuje swoich możliwości w pełni. porównuje się do innych obniżając swój potencjał oraz pracę traktuje jak obowiązek, nie zaś spełnienie i przyjemność.

Napisz do nas!

Zarządzanie karierą – jak wygląda idealny rozwój zawodowy?

Optymalnie jest gdy wraz z rozwojem naszych kompetencji; zdobywaniem nowych i doskonaleniem już nabytych, rosną wyzwania zawodowe i oczekiwania przełożonych. W sytuacji gdy nasze kompetencje przewyższają oczekiwania zaczyna rodzić się frustracja. W sytuacji odwrotnej, gdy to oczekiwania są za duże w stosunku do naszych umiejętności i wiedzy, naturalną reakcją jest strach, który prowadzić może do wypalenia zawodowego. Dobrze zaplanowana, zbilansowana i realizowana ścieżka rozwoju to gwarancja ciągłej satysfakcji, osiągania wyników i zwiększania poczucia własnej wartości.

 

Zarządzanie karierą: ścieżka kariery- gdzie jest jej początek?

Naszą drogę zawodową zaczynamy kształtować już na początku edukacji. W zależności od profilu szkoły, na którą się zdecydujemy, rozpoczynamy zawężanie obszaru zawodowego. Dodatkowe zajęcia, na które poświęcamy mnóstwo czasu i pieniędzy również wspierają rozwój kierunkowy. Niestety, pierwszy wybór często podyktowany jest przez modę, presję znajomych i rodziny, a to powoduje że jest nieświadomy i z dużym prawdopodobieństwem może być całkowicie niedopasowany do naszych predyspozycji osobowościowych. Decyzja o kierunku rozwoju będzie jedną z najistotniej wpływających na późniejszą satysfakcję zawodową i radość z życia, stąd jej rola jest niepodważalna. Dlatego, tak bardzo na znaczeniu zaczynają zyskiwać niektóre narzędzia diagnostyczne, m. in. te oparte na teorii Scheina oraz Hollanda pomagające ustalić jaka ścieżka kariery byłaby dla nas optymalna i najbardziej zgodna z naszą osobowością. To szczególnie ważne teraz, w czasach gdy rozwój osobisty stał się modą. Ludzie często kończą kilka kierunków studiów, które uzupełniają specjalistycznymi kursami i studiami podyplomowymi. Efektem tego jest duża liczba osób o szerokich kompetencjach, ale w żadnej z nich nie są specjalistami. Na rynku pracy wygrywają więc Ci, którzy na początku kariery wybrali drogę zgodną z ich osobowością, a potem konsekwentnie powiększali wiedzę w ramach tej jednej specjalizacji. To o tyle łatwiejsze, że osoby które podjęły wybór w zgodzie ze sobą, nie odczuwają potrzeby przebranżowienia czy porzucenia dotychczasowych wyborów. Są po prostu szczęśliwi i usatysfakcjonowani. Dobra wiadomość jest taka, że rośnie także grono ekspertów, którzy dysponując odpowiednimi rozwiązaniami są w stanie pokierować osoby wchodzące na ścieżkę kariery, tak aby korzystały ze swoich talentów i odczuwały spełnienie zawodowe.

Pobierz przykładowy raport

Na podany adres e-mail otrzymasz przykładowy, pełny raport naszej analizy The Bridge Personality®.

Dodaj komentarz