Edit Content

Zwiększanie pewności siebie

Spis treści artykułu

Jak poczucie pewności siebie wpływa na nasze życie?

Pewność siebie możemy traktować jako katalizator pozostałych cech. Im bardziej pewni siebie jesteśmy, tym bardziej nasze cechy osobowościowe są widoczne i zauważalne. Dotyczy to zarówno naszych talentów, jak i obszarów w których czujemy się słabsi, bądź są naszymi obszarami do rozwoju. Jeśli więc cechuje nas niska pewność siebie, może to wpływać na to, że w mniejszym stopniu eksponujemy nasze silne strony i umiejętności, a to obniża nasz potencjał i spowalnia rozwój osobisty oraz zawodowy.

 

Zwiększanie pewności siebie – skąd bierze się poczucie pewności siebie?

Nasze poczucie pewności siebie wynika nie tylko z naszych genów, to także proces socjalizacji, w którym kluczową rolę odgrywa nasze wychowanie. To jak bardzo pewni siebie będziemy, kształtuje się głównie do 7 roku życia. Tym samym widzimy, jak duże znaczenie ma sposób komunikacji środowiska, w którym się wychowujemy bądź dorastamy oraz akceptacja i tolerancja dla różnic osobowościowych na każdym etapie rozwoju. Kluczową rolę odgrywają tu komunikaty z poziomu tożsamości („jesteś”) nazywane głaskami bądź stoperami komunikacyjnymi. 

Dlatego pamiętajmy jak destrukcyjny wpływ w komunikacji mają komunikaty osądzające, typu: „Znowu coś zaczniesz i nie skończysz”, „Jesteś leniem”. „Gdybyś był jak…”. Dostrzegajmy i komunikujmy pozytywne, nawet najmniejsze sukcesy, by mówić: „Jestem z Ciebie dumny!”, „Kto jak nie Ty!”, „Widać, że włożyłeś wiele wysiłku”.

Napisz do nas!

Zwiększanie pewności siebie – osiąganie zamierzonych celów, a nasze przekonania

Nasze przekonania o nas samych mają kluczowe znaczenie dla posiadanego poziomu pewności siebie. Można to uprościć do stwierdzenia, że „nasze przekonania są samospełniającą się przepowiednią”. Gdy myślimy o sobie „na pewno mi się nie uda”, „nie jestem wystarczająco inteligentny” programujemy swoje myślenie i w rzeczywistości tacy się stajemy, sabotując nasz potencjał i ambicje. Aby osiągać stawiane sobie cele i krok po kroku realizować swoje zamierzenia i plany, warto zmieniać przekonania „ograniczające” w przekonania „wspierające”, np.: „Jestem wytrwały”, „Jestem dobry w tym co robię”, „Dam radę!”.

 

Jak niska pewność siebie w korelacji z innymi cechami naszej osobowości wpływa na nasze zachowanie?

O tym, że niska pewność siebie destrukcyjnie wpływa na nasze zachowanie nie trzeba nikogo przekonywać. Sytuacja staje się znacznie trudniejsza gdy skorelujemy ją z  innymi naszymi cechami osobowości. Załóżmy, że ktoś bardzo niepewny siebie będzie osobą o tzw. „wysokiej otwartości na feedback”. To gotowy przepis na kogoś kto będzie z łatwością ulegać innym, a nawet pozwalać sobą manipulować, a zdanie na swój temat będzie budować w oparciu o odczucia innych. Niepewna siebie osoba, którą będzie cechowało tzw. „wysokie unikanie konfliktów”, może mieć tendencje do poświęcania swoich potrzeb na rzecz innych, rezygnacji z własnych interesów i tego co dla niej dobre. Podobnie przy „niskim przekonywaniu innych”. Taka osoba może mieć trudność z byciem przekonywującym, szczególnie w rozmowie z osobą o wysokiej pewności siebie. W konsekwencji zaś odpuszczać swoje potrzeby i przekonania. Nadmierny poziom pewności siebie może też rodzić zagrożenia, np. brak pokory wobec doświadczeń, opinii innych bądź swoich działań. Widzimy więc jak ważny jest stabilny poziom pewności siebie.  Wówczas dana osoba w sposób świadomy korzysta ze swoich zasobów oraz z pokorą podchodzi do popełnianych błędów. 

Jak takim razie zacząć pracować nad pewnością siebie? 

To pytanie pojawia się bardzo często. To najlepszy dowód na to, jak niski poziom pewności siebie może utrudniać życie. Pewność siebie to cecha utrwalona, dlatego najlepiej rozpocząć pracę od poczucia własnej wartości. To najlepiej zrobić dostrzegając każdy – nawet najmniejszy – sukces. Doceńmy wtedy nasze kompetencje i sprawczość, które doprowadziły do zakończenia naszych działań zwycięsko.  To właśnie poczucie bezpieczeństwa, wynikające z naszego patrzenia na siebie, jako na osobę kompetentną i mającą wpływ spowoduje, że tak też postrzegać nas będzie nasze otoczenie. W ten sposób zaczniemy otrzymywać bodźce budujące nasze poczucie własnej wartości.

 

Z czego korzystać przy pracy nad podnoszeniem poczucia własnej wartości?

W naszej pracy nad poczuciem własnej wartości warto w sposób świadomy wyznaczać cele. Wówczas zwiększamy prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Do tego pomocna będzie tzw. metodyka SMART. To metodyka często przytaczana, jednak nie zawsze właściwie rozumiana. Stosujmy ją gdy wyznaczamy cele, skupiając się na tym, żeby każdy z nich był określony parametrami (mierzalny- np. zdanie egzaminu na prawo jazdy kat. B), terminowy (określony w czasie, np. zdanie egzaminu na prawo jazdy do końca 2020 roku). Bardzo często pomijane jest to aby ten cel był także ambitny, ale i realny (np. zdanie prawa jazdy w ciągu roku, choć nigdy do tej pory nie jeździliśmy samochodem). Połączenie tych dwóch parametrów wspiera budowanie poczucia własnej wartości. To Połączenie tych dwóch parametrów powoduje, że idziemy małymi krokami do przodu w zgodzie ze swoimi możliwościami i wartościami. Warto określić precyzyjnie drogę do realizacji celu poprzez zaplanowanie konkretnych działań, które nas do niego zbliżą, tzw. operacjonalizacja celu. Dzięki temu cel będzie sprawiał wrażenie bardziej realnego. Jedną z najistotniejszych kwestii jest, aby nie porównywać się do innych. Pamiętajmy, że każdy ma inne wyposażenie genetyczne, inne środowisko, inne doświadczenia, jednym słowem „inny start”. Porównujmy się jedynie do siebie sprzed jakiegoś okresu czasu, jeżeli widzimy postęp to znaczy, że nasz potencjał się rozwija, a to bezpośrednio będzie budować poczucie własnej wartości.

Pobierz przykładowy raport

Na podany adres e-mail otrzymasz przykładowy, pełny raport naszej analizy The Bridge Personality®.

Dodaj komentarz