Edit Content

Jakie zdolności mogą mieć dzieci?

Spis treści artykułu

Nie tylko ludzie pracujący w systemie oświaty są odpowiedzialni za edukację naszych dzieci. Wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni – gdyż możemy działać wzmacniająco na przyszłe pokolenia i wspierać w odkrywaniu ich zdolności. Rodzice powinni być ciekawi, jakie zdolności mogą mieć dzieci , bo im szybciej je odkryjemy to tym więcej czasu będziemy mieć na ich kształtowanie i wzmacnianie. Życie każdego człowieka jest powiązane z innymi ludźmi i wiadome jest, że wzajemnie na siebie oddziałujemy i wpływamy. Jednym z bardzo ważnych elementów wzajemnego wpływu są: proces wychowania i edukacji. W ich wyniku kształtowane są postawy, które prezentujemy przez całe życie. Doświadczenia i interakcje z innymi ludźmi nas kształtują. 

Napisz do nas!

Jakie zdolności mogą mieć dzieci? – jako fundament rozwoju zainteresowań.

Zdolności z jednej strony mogą być wrodzone, naturalne umiejętności wykonywania pewnych zadań. Czasami też są umiejętnościami wyuczonymi. Zdolności często decydują o naszych osiągnięciach zawodowych, co nie oznacza, że gdy wybierzemy jakiś określony zawód, który nie przyniesie nam oczekiwanej satysfakcji, to nie możemy zmienić naszej ścieżki zawodowej. Uświadomienie sobie własnych uzdolnień przed wybraniem zawodu jest sprawą ważną, ponieważ zawody wymagają różnych uzdolnień. W zawodzie np. mechanika samochodowego konieczne są uzdolnienia techniczne, a w przypadku malarza – zdolności artystyczne. Każdy zawód stawia określone wymagania. Zdolności są często fundamentem do rozwoju zainteresowań.

Jakie zdolności mogą mieć dzieci? Czy potrafimy je odkryć w chaosie dzisiejszego świata?

Chaos w dzisiejszym świecie może być szansą na rozwój. Wszystko zależy od tego, jak do niego podejdziemy. Dlatego chaos może przyspieszać to, co nie uniknione i dzięki czemu możemy przejść do etapu pozytywnej zmiany. 

Jednym z podstawowych mitów jest to, że życie dorosłego człowieka przypomina linearny rozwój poprzez edukację i doświadczanie. Niestety rzeczywistość pokazuje, że życie pełne jest zawirowań i pętli. Chcielibyśmy uchronić przed tym nasze dzieci, ale tak naprawdę czy jesteśmy w stanie to zrobić i czy powinniśmy? Dzieci mają bardzo dużą zdolność do adaptacji w bardzo różnych warunkach. Już jako noworodki przychodzące na świat mają zdolności adaptacyjne. Później uczą się  schematu dnia, pory posiłków, zaspakajania potrzeb fizjologicznych, adaptacji do otoczenia w którym się znajdują. Kolejno – uczą się chodzić, doświadczają poprzez naśladowanie dorosłych, aby w końcu kształtować swój charakter i poczucie własnej wartości. My jako rodzice powinniśmy ich wspierać w tym jak wzrastają i jak kształtują swój charakter. W dzisiejszym świecie możemy korzystać z gotowych narzędzi takich jak

test The Bridge Career,  który pomoże w podjęciu wartościowych decyzji dotyczących przyszłej kariery i edukacji. Warto wykorzystać optymalnie to narzędzie, aby dowiedzieć się w jakim kierunku rozwinąć zdolności naszego dziecka, żeby nie zmarnować jego potencjału i jak najlepiej wykorzystać talent. Jakie zdolności mogą mieć dzieci? Zastanawiamy się nad tym, gdy dziecko ma kilka lat : lubi malować, układać puzzle, oglądać książeczki, precyzyjnie dobierać kształty zabawek – może, którąś zdolność należałoby rozwijać szerzej? Później w wieku szkolnym jest w stanie bardziej sprecyzować swoje zainteresowania, ale czy już jesteśmy w stanie odkryć jego zdolności i pomóc poszerzać swoje horyzonty. Kilkanaście lat to wiek dziecka w którym możemy zacząć myśleć jak pomóc wyborze ścieżki życiowej i kariery zawodowej poprzez wypełnienie kwestionariusza The Bridge Career.

W dzisiejszych czasach, w obliczu dynamicznych zmian  i coraz większej konkurencji na rynku pracy, ukończenie studiów bądź specjalistycznych szkoleń nie jest już gwarancją sukcesu zawodowego. Każda decyzja dotycząca wyboru dalszej ścieżki rozwoju zawodowego powinna być w związku z tym przemyślana i dokładnie przeanalizowana. Podstawą skutecznego funkcjonowania we współczesnym świecie jest postawa twórcza i proaktywna. Dzieci są z natury kreatywne, dlatego ich zdolności należy w nich pielęgnować i rozwijać. Myślenie twórcze pozwoli im w przyszłości być kreatorami w pracy zawodowej, a także spełniającymi się i przede wszystkim radosnymi ludźmi.

Pobierz przykładowy raport

Na podany adres e-mail otrzymasz przykładowy, pełny raport naszej analizy The Bridge Personality®.

Dodaj komentarz